Celostní medicína >> Zelené potraviny

Zelené potraviny

„Nejsou lékem, a přece léčí …“

Zelené potraviny (např. zelený ječmen či sladkovodní řasu chlorellu) můžeme vnímat jako základ či součást našich jídelníčků, jako organicky pěstovanou zeleninu nejvyšší kvality. Chtějí doplnit to, co jsme svým hospodařením ztratili a o co ochuzujeme naše talíře a žaludky.

Aby nás naše strava skutečně živila, měla by být živá, plná energie, vitaminů, minerálů …, tedy převážně syrová, pěstovaná v dobré půdě, bez chemického hnojení …, strava, kterou na svém talíři málokdy uvidíme a pokud ano, tak s vypětím času, energie i financí. Běžný život většiny z nás takovému životnímu stylu nepřeje. I u plného talíře můžeme hladovět a trpět nutriční podvýživou, protože vyčerpaná půda nám nemůže dát živinami bohaté plodiny.

Krátce z historie: do r. 1950 byly v USA potravinové doplňky z travin nejúspěšnějšími multivitaminovými produkty. V r. 1939 schválila American Medical Society trávu jako potravinu s vysokým obsahem přirozených vitamínů. Po 2. světové válce zelené potraviny ustoupily komerčně zajímavým syntetickým vitaminům. Dnes se opět v mnohých částech světa probouzí vědomí toho, co fungovalo našim předkům.

Čím jsou tyto potraviny tak zázračné?

Zelené potraviny jsou komplexní živé potraviny se spoustou biologicky aktivních látek – minerálů, vitaminů, enzymů, které se vzájemně doplňují a podporují v řetězové reakci vedoucí k intenzivnějšímu účinku. Stejného efektu nemůže nikdy dosáhnout chemicky připravený produkt, i kdyby měl kvantitativně mnohem víc jednotlivých látek.

Zelené potraviny organismus nejen živí, ale i čistí – detoxikuje. Postupně pomohou „vyčistit“ organismus od všeho škodlivého, co je již uloženo v našich kloubech, cévách, jednotlivých orgánech …

Zelené potraviny obsahují velké množství chlorofylu, o kterém se dá říct, že svým působením mění v našem těle zelenou krev rostlin na červenou. Naše krevní barvivo – hemoglobin – má podobnou chemickou strukturu jako chlorofyl. Rostliny díky němu žijí a my dýcháme. Energii, kterou rostliny díky chlorofylu získávají ze slunečního světla, předávají nám. Intenzivní působení chlorofylu nám zlepšuje krevní obraz, přenos kyslíku, urychluje hojení ran, brání zánětům, zlepšuje imunitu atd.

Zelené potraviny dodávají tělu velké množství enzymů, které jsou nutné prakticky pro všechny chemické a biochemické děje. Všichni se rodíme s jakousi „enzymatickou bankou“, která se postupně vyprazdňuje a jejíž vyčerpání znamená smrt (enzymy ve slinách mladých lidí jsou 30x aktivnější než u 70letého člověka). Vyšší teploty – již nad 42oC – všechny enzymy v potravě ničí. Syrová strava – zelené potraviny na prvním místě - enzymy tělu dodává, a tak šetří enzymy vlastní.

Zelené potraviny jsou zásadotvorné, a proto pomáhají odstraňovat nežádoucí překyselení našeho organismu způsobené naší stravou. Překyselení organismu umožňuje vznik nejrůznějších kloubních potíží, zánětů, nádorů atd. Aby si organismus udržel potřebnou mírnou zásaditost krve – pH kolem 7,4, neutralizuje vznikající kyseliny minerály, které bere ze zubů, kostí, vlasů atd. Odtud větší kazivost zubů, osteoporóza již v dětském věku … Zelené potraviny svou zásadotvorností mohou působit preventivně, ale i léčebně.

Zelené potraviny mají rovněž vysokou antioxidační aktivitu, která vydatným způsobem ochraňuje organismus před působením volných radikálů. Snižují tak riziko onemocnění mnohými chronickými chorobami včetně rakoviny, chrání kůži před UV zářením a předčasným stárnutím. Zelené rostliny, které se samy musí chránit před intenzivním slunečním svitem, vyrobí na obranu proti volným radikálům dostatek antioxidantů pro sebe i pro nás.

Zelený ječmen patří k nejucelenější zásadotvorné stravě. Tvoří jej z 45% výborně stravitelné bílkoviny. Dále obsahuje velké množství vitaminů (vit. B řady, betakarotén, vit. C, E atd.), chlorofyl a více než 20 enzymů

Sladkovodní řasa chlorella patří k nejjednodušší a nejstarší rostlinné formě. Protože si každá buňka musí vystačit sama, obsahuje vše podstatné, aby mohla přežít. Proto se řadí mezi nejkomplexnější potraviny, někteří ji právem řadí mezi takzvané super potraviny. Z 60% ji tvoří vysoce stravitelné kompletní bílkoviny, je proto důležitým rostlinným zdrojem všech esenciálních aminokyselin. Bílkoviny této sladkovodní řasy jsou srovnatelné s živočišnými bílkovinami, obsahují pouze méně metioninu. To však může být výhodou při některých typech rakoviny, které potřebují metionin pro svůj růst. Chlorella dále obsahuje 20% polysacharidů, 10% tuků, více než dvacet různých vitamínů a minerálů. K těm nejdůležitějším patří betakarotén, chránící proti poškození kůže ultrafialovými paprsky a vitamín B 12. Z minerálních látek je nejvýznamnější obsah železa (20x více než ve špenátu), jódu, zinku a kobaltu. K terapeuticky důležitým látkám chlorelly patří též růstový faktor (CGF). Díky širokému spektru enzymů usnadňuje trávení, podporuje zažívání a udržuje zažívací trakt zdravý. Chlorofyl, který dal této řase svůj název, je vedle nukleových kyselin jednou z nejdůležitějších látek, které ve své buňce chlorella obsahuje. Nesmírně cenný je i vysoký podíl vlákniny, který chlorella obsahuje. Víme, že právě nedostatek vlákniny v naší potravě je hlavní příčinou prudkého nárůstu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Vláknina váže toxický odpad ze stravy a odvádí ho z těla ven stejně jako jiné toxiny a těžké kovy uložené v organismu. Zároveň tím podporuje vyprazdňování. To, že chlorella přežila dvě miliardy let, dokazuje, že má skvělou ochranu proti jedům. Umí vyloučit z těla toxiny jako DDT, PCB, rtuť, kadmium a olovo, které se rozpadají velmi pomalu a zůstávají tak dlouhou dobu v životním prostředí. Díky detoxikační schopnosti je chlorella ideálním doplňkem všech očistných kúr a redukčních režimů. Snižování nadváhy je podporováno i zpomalením štěpení bílkovin v žaludku a střevech s následným prodloužením doby sytosti. Nepříjemnou průvodní známkou počátku užívání chlorelly je někdy plynatost vznikající jako důsledek zrychlení střevní činnosti, která se však brzy samovolně upraví. Projevem vylučování přebytečného chlorofylu z těla může být nazelenalé zbarvení stolice.

Ječmen i chlorella se svým složením a účinkem výborně doplňují. Můžeme právem říct, že jsou nejkvalitnějším palivem a výběrovou potravou pro naše buňky. Zelené potraviny nejsou zelenině nadřazeny svojí podstatou, ale svojí praktičností. Měli bychom je jíst tehdy, když na našem talíři není něco v pořádku, tzn. pořád.

Na závěr ještě dvě poznámky: aby se na náš stůl dostaly zelené potraviny skutečně živé, je třeba jejich pečlivé a náročné zpracování, distribuce i používání. Ne každý výrobce a distributor je schopen a chce tuto kvalitu dodržet. Správně upravený ječmen i chlorella neobsahují žádné přísady, jedná se o zcela přírodní produkty. Vysušená šťáva z ječmene neobsahuje lepek (gluten), není pasterována a je maximálně vstřebatelná. Unikátní metoda sprayového sušení (STEAM – krátkodobý sušení při nízké teplotě) zaručuje živost a vysokou vstřebatelnost nutričních látek (minimálně 80 %). Pro zachování enzymatické aktivity je třeba udržovat ječmen i chlorellu v temnu a suchu, při přípravě nápoje používat vodu studenou nebo vlažnou, neperlivou.

Předávkování zelenými potravinami (podobně jako předávkování zeleninou) nehrozí. Přesto však vzhledem k biologicky aktivním látkám mohou svým působením pomáhat k intenzivní detoxikaci organismu a vyvolávat tak nejrůznější příznaky. Proto se doporučuje poradenství určující správnou denní dávku. Potom se může stát plně pravdivým výrok: „Zelené potraviny nejsou lékem, a přece léčí.“ Zlepšení zdravotního stavu díky nim není zázrak, ale zákonitost.

Odkazy